Skorzystaj z naszych usług

Godziny pracy: PN-SO (8:00 - 18:00)

Kto odpowiada za utrzymanie czystości na osiedlach mieszkaniowych?

Kto odpowiada za utrzymanie czystości na osiedlach mieszkaniowych? 4 sty

Jednym z czynników wpływających na komfort mieszkańców osiedli jest czystość. Schludna klatka schodowa, posprzątana winda czy estetyka terenów, które przylegają do budynków mieszkalnych, sprawiają, że do mieszkania wraca się przyjemnie, a do tego osiedle wywiera pozytywne wrażenie na gościach. Jednak aby tak było, niezbędne jest regularne sprzątanie. Kto odpowiada za utrzymanie czystości na osiedlach mieszkaniowych?

Kto najczęściej dba o porządek na osiedlach mieszkaniowych? 

Jedną z zalet posiadania nieruchomości na osiedlu mieszkalnym jest ta, że kwestie dotyczące dbania o porządek są ściśle ustalone. Najczęściej zdarza się tak, że o stan osiedli dba zarządca. Zwykle jest tak, że funkcję zarządcy pełni firma zewnętrzna, której podstawowym zadaniem jest troszczenie się o stan elementów infrastruktury, z których korzystają wszyscy mieszkańcy.

To na zarządcy spoczywa obowiązek znalezienia firmy zajmującej się sprzątaniem osiedli mieszkaniowych. Co ważne, powinien kierować się interesem mieszkańców i sprawdzić, jakie doświadczenie i opinie ma wybrana firma oraz zweryfikować, czy zakres obowiązków, które świadczy, jest wystarczający, aby zapewnić porządek na osiedlu.

Jakie obowiązki leżą po stronie mieszkańców osiedli? 

Mimo że większość obowiązków związanych ze sprzątaniem bloków czy pielęgnacją terenów zielonych na osiedlach spoczywa na zarządcy, to nie bez znaczenia jest również to, w jaki sposób zachowują się mieszkańcy i czy dbają o przestrzeń wspólną. Jak wiadomo, firmy sprzątające wykonują swoje usługi co jakiś czas, a to w interesie użytkowników osiedli leży dbanie o nie pomiędzy wizytami pracowników.

Mowa tutaj przede wszystkim o tym, że muszą pamiętać o tym, aby sprzątać po swoich pupilach czy nie deptać po trawnikach. Oprócz tego ważne jest również niezaśmiecanie klatki schodowej, na przykład ulotkami wyciągniętymi ze skrzynek na listy. Podsumowując – zarządca i wybrana przez niego firma sprzątająca mają największe znaczenie, jeśli chodzi o utrzymanie osiedla mieszkaniowego w czystości, jednak bardzo ważne jest, aby mieszkańcy również o nie dbali.