Skorzystaj z naszych usług

Godziny pracy: PN-SO (8:00 - 18:00)

Jak uporządkować ogród po zimie?

Jak uporządkować ogród po zimie? 11 maja

Ogród wymaga pracy i pielęgnacji przez cały rok. Zwykle najwięcej czynności jest do wykonania wiosną oraz latem.  Roboty trochę wyhamowują jesienią, by zaraz niemal po początku roku zacząć nabierać rozpędu. Jakie roboty należy przeprowadzić po zimie?

Jak zaplanować prace w ogrodzie?

Kalendarz prac ogrodniczych powinien uwzględniać wszystkie rodzaje prac, które należy wykonać. Muszą się tam znaleźć jednakowo czynności porządkowe nowe nasadzenia, uzupełnianie składników odżywczych co czynione w późniejszym okresie przycinanie trawnika, żywopłotów.

Po zimie pracy jest całkiem sporo. Zaczynają się już one początkiem marca, a gdy w grę wchodzi przycinanie drzew i krzewów bywa, że w drugiej połowie lutego. Do szeregu prac będą konieczne elektronarzędzia, dlatego warto skorzystać z pomocy firm sprzątających, gdyż zakup tylko na 1-2 tygodnie w roku urządzenia mija się z celem. Pierwszymi czynnościami wykonywanymi po zimie jest usunięcie obumarłych części roślin, krzewów, liści celem niedopuszczenia do rozwinięcia się różnego rodzaju infekcji roślin. Zagrabianie sitowia pozwala składnikom odżywczym i wodzie dosięgnąć korzeni trawnika i odżywienia go.

Kiedy zabrać się za prace porządkowe w ogrodzie?

Z roku na rok zimy są coraz łagodniejsze, dlatego  okres prac w ogrodzie też się przesuwa. O ile kiedyś to były dwa ostanie tygodnie marca. Obecnie coraz częściej  rozpoczynają się początkiem marca. Jeśli chcemy zdążyć ze wszystkim przed nadejściem lata, musimy dobrze zaplanować pracę, nie tylko jeśli chodzi o sam ogród, ale również altany, drewniane huśtawki i inne elementy małej architektury. Koniec marca i pierwsza połowa kwietnia to  czas na prowadzenie zabiegów “regeneracyjnych”: nawożenie, aerację (napowietrzanie) i wertykulację trawnika oraz dosiew trawy. Na przełomie marca i kwietnia (w zależności od pogody) wykonujemy pierwsze koszenie. W kolejnych miesiącach kosimy trawnik regularnie, zgodnie z tempem wzrostu trawy.